Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki z udziałem Jerzego Bralczyka

Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki organizowany przez ATH przyciągał oryginalnością i różnorodnością. Dla odważnych zorganizowano dyktando pod patronatem Jerzego Bralczyka.

Doktando czytane przez prof. Jerzego Bralczyka. Można spróbować swoich sił.

PONIŻEJ TEKST NAPISANY POPRAWNIE. Nikt z uczestników dyktanda nie napisał go bezbłędnie:

Hanka – z biogeografii alfa i omega, góralka z krwi i kości, harda wnuczka bacy, chce wziąć udział w konkursie sprawdzającym wiedzę o florze i faunie rodzinnych Beskidów.
Na temat drzew i roślin wie przecież niemało: zna ekotyp świerka zwany istebniańskim, raz-dwa poda, gdzie rosną buki pospolite, na pewno nie zapomni o skupiskach jodeł.
Gdyby padło pytanie o rzadkie okazy, chybaby wybrała zimoziół północny. Nieobcy jest jej również (z okolic Zawoi) piękny okrzyn z łodygą szorstko owłosioną.
Świat ptaków też znać trzeba – zachwyca bogactwem: spotkać można strzyżyka, pluszcza i pustułkę, w lasach Wielkiej Raczy są ponadto głuszce.
Wśród górskich płazów prym wiodą kumaki, rzekotki drzewne i traszki karpackie – grzbieto-brzusznie spłaszczone, lekko chropowate, z niby-wypustkami w późnym stadium larwy.
Spośród gadów nie sposób nie wyróżnić żmii – oliwkowozielonej lub srebrzystoszarej, z czarnym zygzakiem wzdłuż całego ciała.
Jeszcze rzut oka na ssaki drapieżne – może każą wyliczyć podgatunki żbika czy powiedzieć co nieco o zwyczajach kuny (w szczelinach skalnych ma minikryjówki).
Konkurs tuż-tuż, nagrody są nie byle jakie; Hanka (któż by wątpił?) – w gronie faworytów. Jeśli wygra, ujawni wszem wobec swe plany: ujrzeć zachód słońca nad Kotliną Konga. Co będzie, czas pokaże, ale czy wstyd marzyć?

Tuż przed rozpoczeciem "Beskidzkiego Dyktanda" w auli ATH nagralismy krótką rozmowę z jego patronem profesorem Jerzym Bralczykiem oraz felietonistą Michałem Ogórkiem. Rozmowa o języku polskim z jego Mistrzem nie jest łatwa, ale na pewno ciekawa...

Wyniki V Beskidzkiego Dyktanda

Kategoria Open
1. Joanna Hawełek
2. Krzysztof Seweryn
3. Anna Koral

Kategoria Młodziki
1. Dagmara Homa
2. Dorota Harężlak
3. Bartosz Pudełko

Kategoria Junior
1. Anna Koral
2 Przemysław Ornicz
3. Julia Loska

Kategoria VIP
1. Małgorzata Zarębska
2. Piotr Skucha
3. Zygmunt Czernek i Monika Willmann

fot. Jerzego Bralczyka (ath.bielsko.pl)

Dodaj komentarz