Astharoth

Bielska formacja metalowa założona w 1988 roku przez Jarka Tatarka (voc., git), Dorotę Homme (git) Witolda Wirtha (bass) i Dariusza Małysiaka (dr).

W ciągu dwóch miesięcy udało im się nagrać dwa dema i dotrzeć do finału konkursów zespołów, by zagrać na festiwalach Metal Battle i Metalmania w 1989 roku. Później wyruszyli w trasę po całym kraju i rozpoczęli pracę nad materiałem na debiutancką płytę Gloomy Experiments. Zaproponowano im kontrakt płytowy przez Metalmaster Records, która promowała zespół na zachodnim rynku. Kolejne daty festiwalowe przyszły, jak S'thrash'ydło w Ciechanowie, który również otwierał Bulldozer w Polsce, a także w 1990 ponownie w Metalmanii.

W 1990 roku przeprowadzili się również do San Francisco, angażując się na scenie Bay Area. Sekcja rytmiczna została następnie zastąpiona przez byłego perkusistę Epitaph, Joe Zifcaka i basistę Jasona Silvę. Podczas swojej amerykańskiej przygody Astharoth nagrał łącznie cztery dema: Self Hatred w 1990, Wisdom of the Blind w 1991, Limits w 1992 i Cycles of the Sphere w 1994. Otwierali wtedy koncerty takich zespołów jak Fear Factory i Biohazard, grając na kalifornijskich festiwalach, takich jak One Step Beyond w Santa Clara, jednak nie mogąc zdobyć kontraktu płytowego, zespół rozpadł się w 1994 roku.

tskt i dyskografia wg encyklopedii metalu https://www.metal-archives.com, fot. Jarek Tatarek

Muzyka była odbiciem ówczesnej fascynacji zespołów technicznym thrash metalem. Zainspirowany bogami thrashu z Bay Area, takimi jak Testament, Exodus i Death Angel, a także niemieckimi "przywódcami stada": Kreator, Sodoma, Assassin i Mekong Delta. Ogromną inspiracją dla zespołu byli również Canadian Cyber ​​Metallers Voivod.

Astharoth zdecydował się przenieść do San Francisco Bay Area, miejsca narodzin Thrash! Tam zespół został wznowiony z różnymi amerykańskimi muzykami. Po roku poszukiwań stałego zastępcy perkusisty znaleziono w osobie Joe Zifcaka, byłego członka Epitaph, obowiązki basowe przejął Jason Silva, a następnie Chris Dice, David Wigetunga i Ted Ventsko. Pod koniec 1994 roku undergroundowy metal w Ameryce umarł, a Astharoth nie chciał zmienić stylu, aby dopasować się do sceny grunge i alternatywnej. Po sześciu latach niekończącej się ciężkiej pracy i poświęcenia Astharoth zdecydował się na zawsze rozwiązać. To prowadzi nas do roku 2020… Aby uczcić 30. rocznicę premiery „Mrocznych eksperymentów” Jarek Tatarek - założyciel i twórca Astharoth wskrzesza ducha Astharoth! To NIE jest ponowne spotkanie, to jest zmartwychwstanie!

/wg bloodynews.ro/

 

 

Metalmania '89 Split 1989  
Gloomy Experiments Full-length 1990  
Self-Hatred Demo 1990  
Wisdom of the Blind Demo 1991  
Limits Demo 1992  
Cycles of the Sphere Demo 1994  
Lost Forever World Compilation 2006  
Denial and Hate Single 2020  
Resurrection: Beginning of the End Full-length 2020  
Behind the Mask of Virtue Single 2021

 

Dodaj komentarz