Gooral

Gooral - Mateusz Górny, ur. w roku 1982 w Bielsku-Białej.  Producent muzyczny, który zasłynął dzięki oryginalnemu łączeniu muzyki elektronicznej, drum'n'bass i dubstepu z etniczną muzyką góralską.

To jeden z najciekawszych polskich twórców tej dekady poruszających się w obrębie elektroniki. Stworzył niepowtarzalny styl zwany Ethno Elektro. Artysta łączy muzykę klubową i elektroniczną z góralszczyzną.
Zagrał około tysiąc żywiołowych koncertów zarówno w kraju, jak i za granicą m.in. na : Opener, Exit, Sziget, Colours of Ostrawa, Woodstock, Orange Warsaw czy Audioriver. Odwiedził koncertowo ponad 20 krajów m.in.: Japonię, Kanadę, Azerbejdżan i większość państw europejskich. Współtworzy również inne projekty muzyczne: Psio Crew i Górny, czyli Gooral w odsłonie techno.

Artysta wydał 5 albumów studyjnych i jeden DVD z Mazowszem. Stworzył muzykę do dwóch filmów, spektaklu teatralnego, kilku reklam i wydał wiele singli. Ma na koncie kultowego Machinera, nominacje do Fryderyków i nagrodę na Nowej Tradycji. Jego muzyką reklamował się Opener na swoje 10-lecie. Wydał niedawno długooczekiwaną płytę Ethno Elektro 2, na której można usłyszeć Stanisława Leszczyńskiego czy Macieja Szymonowicza. Obecnie, zainspirowany klimatami downtempo i oriental, tworzy dużo nowej muzyki w tej stylistyce. 

HISTORIA /za stroną SPRecords.com.pl/

Whola lotta love Kariera muzyczna Goorala zaczęła się w 2003 r., kiedy jego remix ‘Whola lotta love’ Led Zeppelin zadebiutował na drugim miejscu w notowaniach radia Bis. Gooral do dzisiaj się zastanawia czy prośba zdjęcia go z anteny to był szacunek dla Led Zeppelin czy zwykły strach…

Psio Crew Prawdziwą popularność Gooralowi przyniósł Psio Crew – czyli elektro-góralska kapela, którą założył w 2004 r. razem z Maciejem ‘Kamerem’ Szymonowiczem i z którą wydał krążek ‘Szumi Jawor Soundsystem’. W 2008 r. Gooral odchodzi z zespołu po to by w 2015 r. wrócić i reaktywować zespół

Ethno Elektro To co się działo do tej pory wokół Goorala to jeszcze jednak nic w porównaniu z tym jaki szał nastąpił wokół niego po wydaniu debiutanckiej płyty Ethno Elektro w 2011 r., na której znalazło się 14 kawałków, w tym największy hit Goorala – ‘Karczmareczka’.

fot. - fhttps://www.facebook.com/NiezlyGooral

DYSKOGRAFIA:

  •  Ethno Elektro /2011/
  •  Ethno Elektro 2 /2020/

 

Dodaj komentarz