Grupa Furmana

Grupa Furmana działa od 1997 roku. W swojej muzyce łączy country i bluegrass z reggae i punk rockiem -  tworząc oryginalny styl i charakterystyczne brzmienie.

W 2018 muzycy wspominali początki zespołu w rozmowie z pismem Bielski Rynek.

Rafał: Pierwsze próby odbywały się u mnie w mieszkaniu w bloku. Graliśmy wtedy między innymi z Andrzejem Trojakiem, Tomaszem Pychem, Jerzym i Grześkiem Hodurkiem. Ku naszemu zadowoleniu moja mama robiła nam zawsze stos najlepszych na świecie kanapek, którymi się zajadaliśmy na każdej próbie.
Dominika: Wtedy jeszcze zespół nie nazywał się Grupa Furmana ale Młodociani na bani, aczkolwiek był to już zalążek przyszłego zespołu Nie brałam jeszcze w tym udziału gdyż byłam w przedszkolu (smiech).

NA YOUTUBIE ZNALAZŁO SIĘ NAGRANIE MŁODOCIANYCH NA BANI z Festiwalu YAPA 1992

YAPA 91 (ostatnie trzy utwory)

Nazwa Grupa Furmana pojawiła się na muzycznym rynku w roku 1997.

Najkrótszą historię zespołu zapisał na swojej stronie wokalista (od początku z kilkuletnią przerwą) - Andrzej Trojak:

Grupa Furmana to była błogosławiona siła niewiedzy, nie było błędów ani w muzyce ani w konstruowaniu utworów ani w doborze tekstów – tylko czysty entuzjazm i radość. Piosenki, bez żadnych kalkulacji powstawały szybko i szybko znajdowały słuchaczy. Po premierze piosenki ETZ – która miała miejsce w bielskim ZAPIECKU, pub miał być, decyzja rady mieszkańców, zamknięty na skutek chóralnie powtarzanego refrenu przez nietrzeźwych gości, opuszczających lokal. Pasja i radość udzielały się odbiorcom, ETZ wygrała konkurs na piosenkę radia kierowców, potem już poszło z górki. „Modlitwa Wracających” wygrała wszystkie nagrody Pikniku Country w roku 2001, do dziś przynosi mi drugą pensję z rozliczeń ZAiKSu. Potem było wiele koncertów, bywało że 100 rocznie nikogo nie dziwiło.

OBECNY TRZON ZESPOŁU (opis za www.grupafurmana.pl)

Dominika "Dośka" Jurczuk-Gondek jest kompozytorem oraz producentem muzycznym. Nagrała 34 płyty solowe, 8 płyt jako Dominika Jurczuk-Gondek & Master of Traditional Catholic Music, 5 płyt z Grupą Furmana, 2 utwory jako Gondek Dance Grass Music. Jest założycielem kanału Gondek Planet, który zajmuję się produkcją videoclipów do muzyki, którą tworzy. W Grupie Furmana gra na skrzypcach oraz śpiewa, jest autorem niektórych utworów tj. "Ryżatka", "Wino". Na codzień współpracuje z wytwórnią Rehegoo Music, gdzie wydaje swoje utwory. Uwielbia grać każdą muzykę od klasyki ze swoim kwartetem Gondek Kwartet, którego jest założycielem, poprzez rock music na skrzypcach elektrycznych z projektem MMTS czyli Motor Music Travel Show. Jej pasją są podróże, zdjęcia, natura, przyroda. Ma wielu przyjaciół z którymi współpracuje na codzień takich jak Anna Góra - fotograf, Beata Bojda - stylistka, Martha Kołodziej - Malarstwo.

Rafał "Gozno" Gondek - multiinstrumentalista, producent muzyczny i kompozytor. W Grupie Furmana gra na dobro, banjo, gitarze elektrycznej i gitarze akustycznej. Na codzień pracuje w wytwórni Rehegoo Music, gdzie wydaje swoją autorską muzykę. Pracuje także jako kamerzysta i montażysta dla Gondek Planet, którego jest współtwórcą. Jest to produkcja videoklipów, zdjęć natury, przyrody. Jest producentem videolkipów dla Grupy Furmana. Jego największą pasją sa motocykle, dlatego tworzy dzieło dedykowane dla motocykli - MMTS czyli Motor Music Travel Show. Uwielbia podróżować na motocyklach co też często jest tematem jego ujęć z drona.

Andrzej "Albin" Trojak - Bielszczanin od 4 pokoleń, bard prowincji,czechofil. Autor wesołych skocznych piosenek o umieraniu. Wierny piewca wiejskiej religijności. Kolekcjoner płyt winylowych i... zmarszczek. Nie jest wokalistą Grupy Furmana... bo wokalistą nie jest wcale... ale kiedy śpiewa piosenki ludzie ich słuchają. Dlaczego? Sami sprawdźcie!

DYSKOGRAFIA:

  • W drodze (1999)
  • Kredki (2001)
  • Koncert w Stalarni (2004)
  • Pastorałki z furmanki (2004)
  • Na Twojej drodze (2006) 
  • Niemartfka (2008)

Dodaj komentarz