Klaudiusz Maga

Klaudiusz Maga - gitarzysta, organista, pianista, wokalista, kompozytor i aranżer. Urodził się 27 lutego 1947 r. w Mikuszowicach Krakowskich (obecnie dzielnica Bielska-Białej). 

Urodził się 19 kwietnia 1947 roku (nie jest właściwą podawana przez wiele źródeł data 27 lutego 1947). Nie jest zatem prawdą, że popełnił samobójstwo w swoje 24 urodziny.

Jak przekazał nam animator bielskiego środowiska big-beatowego Zygmunt Czernek, nie jest też prawdą powielana przez wiele źródeł informacja, ze był kuzynem Jacka Lecha (być może w trzecim pokoleniu). Byli za to dobrymi przyjaciółmi. W dzieciństwie uczyli się gry na skrzypcach u prof. Musiała w Mikuszowicach Krakowskich. Obaj urodzili się w 1947 roku.

 

1964 - debiut w zespole Golderousi (podawana w wielu źródłach nazwa Golderosi jest błędna). Zespół zmienił nazwę na Tarpany.

W 1964 Edward Hulewicz wyjechał z założonym w Gdańsku z Bogdanem Szelugowskim zespołem Golderousi na koncerty do Czechosłowacji  gdzie z przerwami trasa ta przedłużyła się do około roku. Po powrocie do kraju na początku 1965 ...na bazie Golderousów powstał nowy zespół bitowy. /hasło poświęcone Tarpanom w WIkipedii/

Informacje od Zygmunta Czernka odnosząca się do tego wpisu: zespół grał w jednym z lokali w Cieszynie i stąd "operował" w przygranicznych rejonach Czechosłowacji.

1965 - zostaje gitarzystą grupy Tarpany.  Dla Tarpanów skomponował wiele przebojów.  Popularność zespołu wzmacniały występy w radiowym programie "Grająca Szafa" (PR Poznań) i koncerty z cyklu "Grająca Szafa na estradzie". Tarpany zakwalifikowały się do finału Wiosennego Festiwalu Muzyki Nastolatków, lecz nie wystąpiły w nim z powodu wyjazdu do NRD. K. Maga jako wokalista nagrał z Tarpanami dla radia utwory: "Złap nas jeśli potrafisz" i "Przyjdę do ciebie". Artysta opuścił formację na przełomie 1966 i 1967 r.

1967  - Klaudiusz Maga dołącza do Czerwono-Czarnych (po rozwiązaniu Tarpanów).. Z zespołem muzyk nagrał cztery płyty długogrające i  wystąpił na festiwalu Opole '69. Z grupą zaśpiewał m. in. w piosenkach: "Będziesz tylko w tej piosence" i "Dlaczego tak się stało" (oba w duecie z Karin Stanek), "Hipopotam" (z Katarzyną Sobczyk), "Gdyby nam się odmieniło", "Lepiej nie wracaj".

Prywatnie związany z Haliną Frąckowiak.

W 1970 r. muzyk uczestniczył w nagraniu płyty ze śpiewogrą "Na szkle malowane" (muzyka - Katarzyna Gaertner, słowa - Ernest Bryll).

Artysta popełnił samobójstwo 27 lutego 1971 r. w Warszawie (zatruł się gazem). Został pochowany na cmentarzu przy kościele Świętej Barbary w Bielsku-Białej.

Klaudiusz Maga w roku 1970

Pogrzeb - kościół św Barbary w Bielsku-Białej 5 marca 1971.

Wybrana dyskografia:

TARPANY - Siała baba mak /1966/

CZERWONO-CZARNI - 17.000.000   /1967/

CZERWONO-CZARNI – msza beatowa Pan przyjacielem moim /1968/

CZERWONO-CZARNI – Zakochani są sami na świecie  /1968/

CZERWONO-CZARNI – Bądź dziewczyną z moich marzeń  /1970/

RÓŻNI WYKONAWCY – Na szkle malowane  /1970/ – gitara, flet, pianino, organy

Dodaj komentarz