Renata Przemyk

Renata Przemyk, ur. 10 lutego 1966, w Bielsku-Białej. Tutaj ukończyła Liceum Ekonomiczne. Po maturze rozpoczęła studia na Uniwersytecie Śląskim (bohemistyka).

 - W Bielsku-Białej spędziłam pierwsze 19 lat mojego życia. W przedszkolu (na osiedlu Grunwaldzkim) była moja ukochana pani Halinka. Ona była moim pierwszym fanek, kibicem. Tuta czułam, że kwitnę. Chodziłam do szkoły podstawowej nr 8. W sąsiedztwie był stadion BKSu, a zaraz obok Dom Żołnierza. Za czasów mojej podstawówki był w ruinie. Nie był jednak szczelnie zamknięty – tutaj chodziliśmy z kolegami.

Kolejnym ważnym dla Renaty Przemyk miejscem był kościół Opatrzności Bożej.

 - Jak tutaj zaśpiewałam i ten głos się odbijał, to było fantastyczne uczucie poczuć moc. Przerabialiśmy tutaj popowo-rockowe piosenki, do nich były układane religijneteksty. To była taka nasza wersja okazywania religijności.

Swoje pierwsze przedstawienie teatralne, sztukę w dziecięcej obsadzie "Chłopiec z gwiazd" przygotowała w Bielskim Centrum Kultury.

Pierwsze koncerty, na które chodział Renata Przemyk odbywały się w sali Pod Orłem. Do dzisiaj pamięta swój pierwszy „prawdziwy” koncert. Wystąpił wtedy zespół Maanam. Tutaj, z zespołem Rewizja wystąpiła w eliminacjach do OMPP (później dotarli do pierwszej 10). Nie dotarli jednak na finałowy koncert do Wrocławia.

Renata Przemyk na koncercie z piosenkami Leonarda Cohena. Bielskie Centrum Kultury - 2017.

WYBRANE TELEDYSKI:

Dyskografia:

Ya Hozna 1990 /z zespołem Ya Hozna/

Mało zdolna szansonistka 1992

Tylko kobieta 1994

Andergrant 1996

Hormon  1999

Blizna 2001

Unikat 2006

Odjazd 2009

Panienki z temperamentem 2010 /z Kayah/

Rzeźba dnia 2014

Boogie street 2017

Renata Przemyk i Mężczyźni  2020

BIOGRAFIA za: http://renataprzemyk.art.pl

Urodziła się 10 lutego 1966 roku w Bielsku-Białej, tam mieszkała do końca liceum. Po maturze zamieszkała w Katowicach, gdzie studiowała i ukończyła bohemistykę na Uniwersytecie Śląskim.
W 1994 roku zamieszkała w Krakowie, a pod koniec 1999 roku w podkrakowskiej wiosce, gdzie w oddaleniu od zgiełku wielkich miast komponuje i aranżuje piosenki dla siebie, innych wykonawców i dla teatru.

Zaczęła śpiewać jako nastolatka z lokalnymi kapelami rockowymi, choć tak naprawdę odkryła powołanie dopiero na studiach, zainspirowana Tomem Waitsem, Talking Heads, Niną Hagen i Frankiem Zappą. W wyniku tychże inspiracji powstał pod koniec 1989 roku zespół "Ya Hozna" i płyta pod tym samym tytułem, jednak działalność tego awangardowego zespołu wygasła po roku i Renata rozpoczęła solową karierę.

Wydaje kolejne płyty: "Mało zdolna szansonistka" (1992), "Tylko kobieta" (1994), "Andergrant" (1996), "Hormon" (1999), "Blizna" (2001), "Balladyna" (2002) z muzyką do spektaklu w reżyserii Jana Machulskiego, a w 2003 roku ukazuje się kompilacja najciekawszych piosenek zatytułowana "The best of" zawierająca zaśpiewany w duecie z Kasią Nosowską utwór "Kochana", który szturmem zdobył szczyty list przebojów.

28 października 2005 r. w Teatrze Rozrywki w Chorzowie odbyła się premiera spektaklu "Odjazd" w reżyserii Freda Apke zawierająca 14 piosenek autorstwa Renaty Przemyk  i Anny Saranieckiej (która jest też autorką tekstów wielu jej piosenek). W 2009 wychodzi podwójny album z tymi piosenkami (na jednym z nich Renata sama gra na wszystkich instrumentach). 27 marca 2006 roku ukazał się "UNIKAT",  wyjątkowa płyta w dyskografii artystki, stąd też tytuł jaki jej nadała. Jest to najbardziej z dotychczasowych osobista, czasami wręcz intymna opowieść o najistotniejszych emocjach, w nowocześnie brzmiących aranżacjach, których autorem i jednocześnie producentem jest sama wokalistka.

W 2010 roku Renata skomponowała muzykę dla Teatru Barakah w Krakowie do spektaklu "Szyc" wg Hanocha Levina. W kwietniu 2011 roku Renata otrzymała za nią ZŁOTEGO MIEDZIAKA czyli Nagrodę Publiczności XIII Polkowickich Dni Teatru w kategorii: Najlepsza Muzyka. Od tego czasu na stałe współpracuje z tym teatrem z dorobkiem siedmiu spektakli z jej piosenkami.

W 2012 roku ukazała się płyta "Przemyk AKUSTIK TRIO" będąca studyjnym zapisem granego od kilku lat akustycznego materiału koncertowego o zacięciu etnicznym, gdzie kameralne wersje utworów tworzą niemal spektakl okraszony opowieściami a Renata po raz pierwszy występuje na scenie również jako muzyk.

24 lutego 2012 r. w Teatrze RAMPA w Warszawie odbyła się premiera spektaklu muzycznego "MONSTERS.PIEŚNI MORDERCZYŃ" do którego Renata skomponowała 6 piosenek.

23 września 2013 r. ukazała się  płyta „Renata Przemyk w Trójce” vol. 7 z koncertem zarejestrowanym w studiu im. Agnieszki Osieckiej, który Renata zagrała w lutym 2012r. na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia.

30 września 2014 r. została wydana autorska klimatyczna płyta Renaty „Rzeźba dnia” będąca efektem fascynacji nowymi brzmieniami.

W 2016 w Teatrze Starym w Lublinie miał premierę spektakl na podstawie twórczości Leonarda Cohena, w którym Renata grała jedną z dwóch głównych ról a rok później wyszła płyta z piosenkami z tego spektaklu o nazwie "Boogie Street. Renata Przemyk śpiewa piosenki Leonarda Cohena".

W 2017 Renata uległa w końcu naciskom fanów i odświeżyła koncertowo całą debiutancką płytę "Ya Hozna" a zapis koncertu z tymi piosenkami z Radia Lublin ukazał się na krążku.

Większość jej płyt uzyskało status złotych za sprzedaż ponad 50.000 każdego tytułu, wielokrotnie były nominowane i nagradzane, przeważnie za indywidualność artystyczną.

Pomimo niezbyt komercyjnego zacięcia artystki, zyskały pochlebne recenzje pośród publiczności, krytyki muzycznej i przemysłu fonograficznego (Fryderyk). Ma w swoim dorobku nagrody przywiezione z festiwali, w których brała udział na początku swojej działalności, główną nagrodę Studenckiem Festiwalu Piosenki w 1989, opolską Karolinkę (1991), Brązowy Mikrofon (1990) w Sopocie i sopocką bursztynową płytę- indywidualną nagrodę  specjalnie dla niej stworzoną ze względu na trudność w sklasyfikowaniu jej twórczości(1992). Występowała na legendarnym festiwalu w Jarocinie w 1989 roku i na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Miała trasę koncertową w wielu krajach m.in. Francji (Normandia, Bretania, Paryż). Koncertowała w Nowym Yorku, Niemczech, Anglii, Irlandii i Luksemburgu. Śpiewała na największych polskich scenach, również takich jak Przystanek Woodstock, ale ma też świetny kontakt z publicznością w kameralnych przestrzeniach klubu czy teatru. Magia wymienianej z publicznością energii i szczerość pozwala jej zdobywać serca słuchaczy nieprzerwanie od trzydziestu lat. Koncertuje z pełnym sześcioosobowym składem, kameralnym trio, ale też przy projekcie z piosenkami Cohena po raz pierwszy zaprosiła na scenę dwie chórzystki, z którymi delektuje się świetnie dopasowanym harmonicznie współbrzmieniem.

Współpracowała z wieloma artystami m.in.: Habakuk, Fiolka, Pidżama Porno, Strachy Na Lachy, Katarzyną Nosowską, Anią Rusowicz, Kayah (nagrały wspólnie płytę  "Panienki z temperamentem"  2010r.). Zawsze jednak pozostaje producentem własnych przedsięwzięć i decyduje o ich charakterze.

 

Dodaj komentarz